MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W ZAMBROWIE

Logo MOK

ŚWIĘTO FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Bary Polski z napisem ŚWIĘTO FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostało ustanowione 16 lat temu, mocą ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku i wyznaczone na dzień 2 maja. Jeśli można mówić o „ułożeniu” w kalendarzu, to jest ono idealnie dostosowane w konwencji świąt. Dzień wcześniej, 1 maja przypada „Święto Pracy”, z kolei dzień później obchodzimy „Święto Narodowe 3 Maja”- „Święto Konstytucji 3 Maja”. Należy dodatkowo pamiętać, iż tego dnia obchodzony jest również Światowy Dzień Polonii i Polaków za granicą, a zatem „Święto Flagi” kolejny raz okazuje się być idealnie wkomponowane znaczeniowo.

Skoro mowa o znaczeniu, należy wspomnieć, iż nie chodziło, rzecz jasna, o wybór 2 maja, jako dnia pomiędzy ważnymi dniami. Chociaż opisywane święto rzeczywiście stanowi, w istocie rzeczy, piękny łącznik, tak naprawdę wskazuje się co najmniej dwie przyczyny, z powodu których to właśnie tego dnia przyszło nam móc celebrować to wyjątkowe święto. Istnieje pogląd głoszący, że to pamiątka po symbolicznym geście Polaków, którzy to właśnie 2 maja 1945 roku umieścili biało- czerwoną flagę w dwóch ważnych dla Niemiec miejscach - na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie. Pamiętając zapisy na kartach historii, wiemy, że w czasach PRL-u władze komunistyczne zniosły „Święto Konstytucji 3 Maja”. W związku z powyższym, wraz z kończącym się dniem „Święta Pracy” błyskawicznie ściągano dnia 2 maja flagi państwowe, chcąc, by w żaden sposób nie przypominały Polakom o rzeczonym święcie. Przytoczony tu fakt świadczy o drugim z powodów decyzji wyboru dnia 2 maja, jako „Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej”.

Z roku na rok wiedza Polaków dotycząca „Święta Flagi” jest coraz bogatsza, a świadomość jego znaczenia doceniana jest nie tylko w kraju, ale także za granicą. Chociaż nie jest to dzień wolny od pracy, to potrafimy spędzać go w sposób uroczysty, podniosły, a przede wszystkim z poczuciem godności. Tego dnia przy oknach naszych domów i mieszkań dumnie powiewa na wietrze biało- czerwona flaga, przypinamy kotyliony- narodowe kokardy.

Życzę, żebyśmy w tym trudnym, jakim się okazał już na samym początku roku szczególnie pamiętali o „Święcie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej”. Abyśmy pamiętali o naszej tożsamości i byli z niej dumni. Jednocześnie pamiętając o naszych Rodakach za granicą.

Dyrektor
Miejskiego Ośrodka Kultury
w Zambrowie
Marta Konopka

Pegaz - LOGO MOK w Zambrowie