MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W ZAMBROWIE

Logo MOK

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

27 marca przypada data Międzynarodowego Dnia Teatru- święta uchwalonego w roku 1961. Data ta nie jest przypadkową, gdyż to właśnie 27 marca 1957 roku miało miejsce otwarcie „Theatre of Nations”, czyli „Teatru Narodów” w Paryżu. Na pamiątkę tego spektakularnego, kulturalnego wydarzenia- co roku Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest przez ponad sto ośrodków Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na świecie, a także inne instytucje kultury, w tym domy i ośrodki kultury w Polsce.

Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie corocznie w sposób wyjątkowy oddaje pamięć wydarzeniu z roku 1961 organizując autorski projekt Dyrektor MOK w Zambrowie- p. Marty Konopka: Zambrowski Tydzień Teatru „Potyczki Teatralne”. W tym roku „Potyczki Teatralne” zorganizowane zostały dnia 7 marca 2020 roku. Od godziny 9:00 na scenie zambrowskiego Centrum Kultury przed publicznością zaprezentowały się następujące formacje: Zespół Teatralny „Ale Sztuka” Zespołu Szkół Nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w przedstawieniu „Skiz”, Teatr Form Różnych w Zambrowie w swojej bajecznej „Smerfolandii”, „Wesołe Skrzaty” Szkoły Podstawowej Nr 4 w Zambrowie w przedstawieniu „ Królowa Śniegu”, a także „Grupa- Piątka” Szkoły Podstawowej Nr 5 w Zambrowie, która dodatkowo przeprowadziła piękną i moralizatorską lekcję pt. „Ekologia”.

Data 7 marca „Potyczek Teatralnych” nie była przypadkowa, ani też bez powodu nieco odległa od daty święta. Dokładnie na dzień 27 marca 2020 roku zaplanowano celebrację Międzynarodowego Dnia Teatru połączoną z innym ważnym świętem- tym razem bliskim nam- mianowicie tego dnia miał odbyć się jubileusz 10-lecia działalności Teatru Młodego Aktora Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie. Trudna i zagrażająca naszemu życiu i zdrowiu sytuacja na świecie związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w sposób formalny wykluczyła organizację wszelkich imprez masowych i innych wydarzeń kulturalnych o mniejszym spektrum uczestników. W związku z powyższym jubileusz TMA MOK w Zambrwie decyzją Dyrektora MOK w Zambrowie został przełożony na optymalnie najbezpieczniejszy i możliwy termin, o jakim będziemy informować Państwa na bieżąco.

Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie docenia potrzebę kształcenia młodych adeptów sztuki teatralnej, ale także potrzebę realizacji na tejże niwie wszystkich mieszkańców naszego miasta, bez względu na wiek. Dlatego też w ciągu każdego nowego sezonu kulturalnego wśród wachlarza ciekawych propozycji nigdy nie mogło zabraknąć oferty kulturalnej, jaką są spektakle teatralne. Z dumą możemy poszczycić się również trzema wyjątkowymi formacjami teatralnymi działającymi w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie. Teatr Form Różnych skupiający w swoich szeregach wszystkich miłośników teatru, o imponującym przekroju wiekowym- od najmłodszego do…do wszystkich w każdym wieku. Kierownikiem artystycznym i niezastąpionym reżyserem TFR jest pani Małgorzata Trocha. Teatr Młodego Aktora MOK w Zambrowie swoją bazę dydaktyczno- warsztatową kieruje do młodzieży i prowadzony jest pod kierunkiem ambitnej i wykwalifikowanej instruktor- pani Agnieszki Krasinkiewicz. Z kolei Teatr Eksperymentalny MOK w Zambrowie tworzą nasi najmłodsi adepci sztuki teatralnej, których w bardzo metodyczny i ciekawy sposób potrafi zainspirować doświadczona instruktor- pani Beata Antoniuk.

W związku z sytuacją, która jest spowodowana przez zagrożenia wywołane przez koronawirusa przychylamy się do apelu o pozostanie w domu, jeśli tylko jest to możliwe, a aby umilić Państwu ten czas narodowej kwarantanny zachęcamy do obejrzenia i przypomnienia sobie wybranych spektakli w wykonaniu Teatru Młodego Aktora i Teatru Eksperymentalnego MOK w Zambrowie.

W związku z 59 rocznicą ustanowienia święta Międzynarodowego Dnia Teatru Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie- Marta Konopka pragnie złożyć najszczersze życzenia wszystkim aktorom i miłośnikom sztuki teatralnej.

Szanowni Państwo,

Drodzy Aktorzy i Miłośnicy Sztuki Teatralnej,

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru życzę Wam wielu pozytywnych emocji płynących z pasji, jakiej oddajecie się każdego dnia, dostarczając nam- Widzom kulturalnej uczty.

Życzę zdrowia i wytrwałości, zwłaszcza w tych trudnych dla nas wszystkich czasach, a także spełnienia i sukcesów teatralnych.

Jednocześnie wyrażam ogromne podziękowania dla instruktorów i ich podopiecznych formacji teatralnych działających w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie, którzy tworzą Zambrowską Scenę Teatralną.

Z poważaniem
Dyrektor
Miejskiego Ośrodka Kultury
w Zambrowie
Marta Konopka