MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W ZAMBROWIE

Zambrowski Jarmark Staroci i Rozmaitości

15 MAJ 2011

Po zimowej przerwie do Zambrowa powrócił Jarmark Staroci i Rozmaitości. Pierwszy w tym roku miał miejsce w niedzielę 15 maja na terenie Targowicy Miejskiej, przy ul. Wyszyńskiego. Organizatorem Jarmarku jest Miejski Ośrodek Kultury i Zambrowski Klub Sportowy Olimpia.

Zambrowski Jarmark Staroci i Rozmaitości 15 maja 2011

Blisko 20 wystawców, głównie z północno-wschodniej Polski, prezentowało na swoich stanowiskach m.in. porcelanę, biżuterię, obrazy, militaria, meble, książki, obrusy. Spotkać mogliśmy także urzekające wyroby z drewna i wikliny. Kramy wystawców zapełniały się dużą liczbą wyrobów rękodzieła ludowego.

Na jednym ze stoisk oferowano stary sprzęt elektryczno-elektroniczny. Obejrzeć mogliśmy m.in. kasety VHS, wzmacniacze, kalkulatory, aparaty, pierwsze komputery czy też laptopy.

Zambrowski Jarmark Staroci i Rozmaitości 15 maja 2011

Mieszkańcy Zambrowa i przyjezdni goście oglądali z wielką uwagą stoisko z militariami. Główną uwagę przykuwały repliki szabli.

To już 2 rok jak kolekcjonuję militaria. W swoim zbiorze posiadam m.in. repliki broni od I Wojny Światowej po czasy teraźniejsze. Cieszę się, że nie muszę wyjeżdżać daleko by zakupić coś do swojej kolekcji - wspomina Pan Adam B. z Zambrowa.

Zambrowski Jarmark Staroci i Rozmaitości 15 maja 2011

Stosika ze starociami, na których można było kupić mosiężne naczynia, porcelanę czy też własnoręcznie robioną biżuterię, cieszyły się nie mniejszą popularnością.

Jestem pod wielkim wrażenie talentu jakim dysponują ludzie. Przepiękna biżuteria, jeszcze piękniejsze stanowisko z własnoręcznie robionymi bombkami, zdobionymi nićmi. Właśnie udało mi się zakupić porcelanowe filiżaneczki. – opowiadam Magdalena z Czyżewa

Zambrowski Jarmark Staroci i Rozmaitości 15 maja 2011

Z kolei Pan Kazimierz Krupiński przyjechał do nas z wystawą własnoręcznie robionych rzeźb, które przykuwały oko i cieszyły serce. Jak wspomniał artysta jest w stanie wyrzeźbić wszystko. Od ponad 25 lat rzeźba jest jego głównym zajęciem. Korzystając z okazji, serdecznie zaprasza wszystkich sympatyków jego dzieł, na najbliższą wstawę w Galerii MOK w Zambrowie.

Zambrowski Jarmark Staroci i Rozmaitości 15 maja 2011

Nie zabrakło też czegoś dla podniebienia. Dzieci licznie oblegały stoiska ze słodyczami i zabawkami. Natomiast dorośli po raz pierwszy mogli się zapoznać z wyrobami takimi jak chleb z Litwy wypiekany w mieście Alitus czy chleb świąteczny z bakaliami, po chałwę z Ukrainy i kwas chlebowy.

Odwiedzamy przeróżne jarmarki czy tzw. imprezy typu Święto Chleba w Ciechanowcu, po to by zakupić coś niespotykanego, czego na co dzień nie możemy dostać od ręki. Cena w tym przypadku nie ma znaczenia. Urzekł nas smak chleba z Liwy, którego po raz pierwszy mieliśmy okazję zakupić w Białymstoku. Bardzo się cieszymy, że znalazł się dzisiaj kramik z tym przecudownie smacznym chlebkiem – cieszą się, Anna i Łukasz z okolic Zambrowa.

Zambrowski Jarmark Staroci i Rozmaitości 15 maja 2011

Ku zaskoczeniu i uciesze mieszkańców zaprezentowana została Lokomotywa TeŻeWe.

Zambrowski Jarmark Staroci i Rozmaitości 15 maja 2011

Tradycyjnie organizatorzy zadbali o atrakcje dla przybyłych gości. Na scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne:

Zambrowski Jarmark Staroci i Rozmaitości 15 maja 2011 Teatr Form Różnych Zambrowski Jarmark Staroci i Rozmaitości 15 maja 2011 Laskowianki

Tekst i zdjęcia : Dorota Janczewska